خانه / ایران بانو / ترفندهای جالب تلگرام

ترفندهای جالب تلگرام

به جرات می‌توان گفت تلگرام یکی از پرکاربردترین و شاید هم پر کاربردترین اپلیکیشن موبایلی در کشورمان است که هر کدام از کاربران به طور میانگین ده‌ها بار در روز به آن سر می‌زنند تا پیام‌های خود را مشاهده کنند و یا برای شخصی دیگر پیامی بفرستند. اما تلگرام ترفندها و ریزه‌کاری‌هایی دارد که شاید همه‌ی کاربران از آن‌ها با خبر نباشند. بر همین اساس امروز چند ترفند تلگرام را با شما در میان می‌گذاریم.

۱- خاموش کردن پیش‌نمایش پیام‌ها

در حالت پیش‌فرض، هنگامی که پیامی جدید از یکی از کاربران تلگرام دریافت کنید، پیش‌نمایشی از متن پیام و نام کاربری که آن را ارسال کرده است، در نوار اعلان (بخش فوقانی نمایشگر) گوشی هوشمندتان نمایش داده می‌شود. این پیش‌نمایش پیام در برخی از شرایط می‌تواند بسیار کاربردی باشد و شما را بدون نیاز به انجام هیچ عمل خاصی قادر به بررسی پیام دریافتی کند، اما از سوی دیگر ممکن است در شرایط خاص کمی حریم خصوصی شما را زیر سؤال ببرد! تصور کنید گوشی هوشمندتان را به دست دوست یا یکی از اعضای فامیل داده‌اید و ناگهان پیامی توسط یکی از کاربران تلگرام برایتان ارسال می‌شود که تمایل ندارید دوست یا اعضای فامیل شما از آن مطلع شود. متأسفانه قابلیت پیش‌نمایش پیام‌های تلگرام سبب می‌شود تا دوست یا عضو خانواده شما علاوه بر مشاهده نام ارسال‌کننده پیام، بتواند بخش عمده‌ای از پیام ارسالی وی را هم مطالعه کند! مطمئناً این امر می‌تواند حریم خصوصی شما یا هر کاربر دیگری را متزلزل کند. بسیار جالب می‌شد اگر می‌توانستیم قابلیت پیش‌نمایش پیام‌ها در نوار اعلان دستگاه را غیرفعال کنیم!

خوشبختانه غیرفعال کردن قابلیت پیش‌نمایش پیام‌های تلگرام در نوار اعلان گوشی‌های هوشمند امکان‌پذیر است، اما بسیاری از کاربران از وجود این امکان مطلع نیستند. به‌منظور انجام این عمل کافی است در اپلیکیشن تلگرام مراحل زیر را طی کنید:

• منوی اصلی تلگرام را اجرا کنید.
• وارد بخش Settings شوید.
• گزینه Notifications and Sounds را انتخاب کنید.
• در زیرمجموعه‌ای که با عنوان Message Notifications ارائه شده است، گزینه Message Preview را غیرفعال کنید.

در این شرایط دیگر خبری از ارائه پیش‌نمایش پیام‌های دریافتی تلگرام در نوار اعلان دستگاه نخواهد بود و در ازای دریافت هر پیام جدید تنها نوتیفیکیشن ساده‌ای که حاوی نام فرد ارسال‌کننده است توسط گوشی هوشمندتان ارائه می‌شود. پس می‌توانید با خیال راحت گوشی خود را به دست دوستان یا اعضای فامیل بسپارید!

۲- مدیریت دانلود در تلگرام و صرفه‌جویی در اینترنت

تنظیمات اپلیکیشن تلگرام در حالت پیش‌فرض به‌گونه‌ای است که به‌طور خودکار تمام فایل‌های مدیا نظیر عکس، ویدیو، فایل صوتی و گیف (GIF) را دانلود می‌کند. به‌عنوان مثال، هنگامی که وارد یک گروه یا کانال شوید و به بررسی پست‌های آن بپردازید، به‌طور خودکار عکس یا فایل‌های صوتی ارسال شده در آن گروه دانلود می‌شوند. این موضوع به‌ویژه در شرایطی که از اینترنت سیم کارت استفاده کنید، بسیار آزاردهنده است و منجر می‌شود حجم بسته اینترنتی شما ظرف مدت زمان محدودی تمام شود. پس بسیار جالب می‌شد اگر می‌توانستیم دانلود خودکار فایل‌های مدیا توسط اپلیکیشن تلگرام را به‌شیوه‌ای بهتر و بنا به سلیقه شخصی خود مدیریت کنیم. بهتر می‌شد اگر می‌توانستیم قابلیت دانلود خودکار ویدیو و عکس یا هر فایل دیگری را در حین اتصال به اینترنت سیم کارت در اپلیکیشن تلگرام غیرفعال کنیم. خوشبختانه، این امر هم امکان‌پذیر است! شما به‌راحتی می‌توانید با مراجعه به منوی تنظیمات اپلیکیشن تلگرام، شرایط خاص مد نظرتان به‌منظور دانلود فایل‌های مختلف را تعیین کنید. این شرایط می‌تواند به‌طور مستقل برای سه حالت اتصال به شبکه وای‌فای، موبایل دیتا و رومینگ تنظیم شود.

برای انجام این عمل مراحل زیر را طی کنید:

• به منوی اصلی تلگرام مراجعه کنید.
• وارد بخش Settings شوید.
• گزینه Data and Storage را انتخاب کنید.
• در زیرشاخه Automatic Media Download سه حالت مختلف برای اتصال به موبایل دیتا، شبکه وای‌فای و رومینگ تعریف شده است.
• هریک از حالت‌های مد نظرتان را انتخاب کنید و تیک فایل‌هایی که تمایل دارید در شرایط اتصال به آن شبکه به‌صورت خودکار توسط تلگرام دانلود شوند را بزنید. به‌عنوان مثال، من تمایل دارم در حین استفاده از اینترنت سیم کارت، هیچ فایلی به‌طور خودکار و بدون اجازه من توسط تلگرام دانلود نشود؛ بنابراین، تیک تمام گزینه‌های موجود را حذف می‌کنم.

به‌همین صورت می‌توانید برای حالات اتصال به شبکه وای‌فای و رومینگ هم شرایط خاص مد نظر خود را تعریف کنید. این باعث می‌شود به شکل چشمگیری مصرف حجم بسته اینترنتی خود را کاهش دهید. اگر از علاقه‌مندان به‌کارگیری اینترنت سیم کارت هستید، حتماً از این ترفند در اپلیکیشن تلگرام استفاده کنید.

۳- تصاویر را بدون افت کیفیت ارسال کنید

اگر دقت کرده باشید، هنگامی که در تلگرام تصویری ارسال می‌کنید به صورت اتوماتیک کیفیت تصویر ارسال‌شده افت می‌کند و درواقع تصویری که گیرنده دریافت می‌کند حجم پایین‌تر و قاعدتا کیفیت پایین‌تری دارد. البته این موضوع یک مزیت محسوب می‌شود که باعث کاهش حجم فایل و در نتیجه ارسال سریع‌تر و مصرف اینترنت کم‌تر را در پی دارد.
اما گاهی قصد دارید تصویری را بدون افت کیفیت به شخصی ارسال کنیم. برای این منظور کافی است به جای ارسال عکس روی دکمه ارسال فایل (که آیکونی شبیه سنجاق کاغذ دارد) کلیک کنید و سپس عکس موردنظر خود را از این طریق برای مخاطب ارسال کنید.

۴- پنهان کردن زمان آخرین بازدید از تلگرام فقط برای کاربران خاص

حتماً می‌دانید در منوی تنظیمات تلگرام گزینه‌ای تحت عنوان Last Seen وجود دارد که از طریق آن می‌توانید نمایش زمان آخرین بازدید خود از این اپلیکیشن را از دید سایر کاربران پنهان کنید. همچنین، می‌توانید تنظیمات این بخش را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که تنها افراد موجود در فهرست مخاطبانتان قادر به دیدن آخرین زمان بازدید شما از تلگرام باشند. اما این تمام ماجرا نیست و تلگرام امکانات پیچیده‌تری را هم برای تنظیمات این بخش ارائه می‌کند که اغلب کاربران عادی از وجود آن مطلع نیستند!

قابلیت یا ترفندی که اغلب کاربران تلگرام از آن مطلع نیستند به امکان استثنا قائل شدن برای برخی کاربران خاص مربوط است. به‌عنوان مثال، شما می‌توانید تنظیمات بخش Last Seen تلگرام خود را به‌گونه‌ای تعیین کنید که به‌غیر از یک یا چند کاربر خاص مد نظرتان، هیچ کاربر دیگری قادر به مشاهده آخرین زمان بازدید شما از تلگرام نباشد. همچنین، می‌توانید شرایط برعکس را هم اعمال کنید، به این صورت که تمام کاربران تلگرام به‌غیر از یک یا چند کاربر خاص مد نظرتان، قادر به مشاهده آخرین زمان بازدید شما از تلگرام باشند! اما چگونه این دو ترفند را پیاده‌سازی کنیم؟

برای انجام این تنظیمات مراحل زیر را طی کنید:

• منوی اصلی تلگرام را اجرا کنید.
• وارد بخش Settings شوید.
• گزینه Privacy and Security را انتخاب کنید.
• گزینه Last Seen را انتخاب کنید.
اگر تمایل دارید به‌غیر از یک یا چند کاربر خاص مد نظرتان، هیچ کاربر دیگری قادر به مشاهده آخرین زمان بازدید شما از تلگرام نباشد:
• گزینه Nobody را انتخاب کنید.
• سپس گزینه Always Share With را از زیرشاخه Add exceptions لمس و کاربران خاص مد نظرتان را انتخاب کنید. تحت این شرایط، کاربرانی که انتخاب کرده‌اید، تنها افرادی هستند که قادر به دیدن آخرین زمان بازدید شما از تلگرام می‌شوند.
• در نهایت، گوشه سمت راست و بالای صفحه را تیک بزنید.
اما اگر تمایل دارید تمام کاربران تلگرام به‌غیر از یک یا چند کاربر خاص مد نظرتان، قادر به مشاهده آخرین زمان بازدید شما از تلگرام باشند:
• گزینه Everybody را انتخاب کنید.
• سپس گزینه Never Share With را از زیرشاخه Add exceptions لمس کنید و کاربران خاص مد نظرتان را انتخاب کنید. تحت این شرایط، کاربرانی که انتخاب کرده‌اید، تنها افرادی هستند که قادر به دیدن آخرین زمان بازدید شما از تلگرام نخواهند بود.
• درنهایت گوشه سمت راست و بالای صفحه را تیک بزنید.

این ترفند تلگرام در برخی شرایط می‌تواند بسیار کاربردی باشد. فراموش نکنید که اگر نمایش آخرین زمان بازدید خود از تلگرام را غیرفعال کنید، خودتان هم قادر به مشاهده آخرین زمان بازدید سایر کاربران تلگرام نخواهید بود. بنابراین، تنظیماتی که اعمال می‌کنید دوطرفه در نظر گرفته می‌شوند.

۵- جستجو در کانال‌ها

اگر بخواهیم در پیام‌های قدیمی خود، کانال‌ها و یا گروه‌ها موضوعاتی را بیابیم، مجبور می‌شویم تا مطالب زیادی را بالا و پایین کنیم تا به مطلب مورد نظر برسیم. اما راه بهتری وجود دارد و آن هم جستجو است. کافی است منوی نقطه ای موجود در بالای صفحه را لمس کرده و گزینه Search را انتخاب کنیم.

۶- چت های خود را قفل کنید

یکی دیگر از ترفندهای کاربردی تلگرام که به افزایش حریم خصوصی و ضریب امنیت کاربران منجر می‌شود، مربوط به قابلیت قفل‌گذاری این اپلیکیشن پیام‌رسان است. شما می‌توانید از طریق منوی تنظیمات تلگرام و بدون نیاز به هیچ برنامه امنیتی دیگری، اپلیکیشن تلگرام را قفل‌گذاری کنید. به این صورت هر فردی که در گوشی شما اقدام به اجرای برنامه تلگرام و بررسی پروفایلتان کند، پیش از دسترسی به اکانت شما باید رمز عبور تعیین شده‌ای را وارد کند. در غیر این صورت وی قادر به مشاهده پروفایل تلگرامتان نخواهد بود. مطمئناً این قابلیت یکی از کاربردی‌ترین ترفندهای تلگرام به‌منظور افزایش امنیت و حفظ حریم خصوصی کاربران محسوب می‌شود.

برای استفاده از این ترفند و قفل‌گذاری تلگرام خود به‌صورت زیر عمل کنید:

• منوی اصلی تلگرام را اجرا کنید.
• وارد بخش Settings شوید.
• گزینه Privacy and Security را انتخاب کنید.
• گزینه Passcode Lock را انتخاب کنید.
• با لمس اسلایدر این گزینه آن را فعال کنید.
• رمز عبور مد نظرتان را دو بار وارد کنید تا تأیید شود. این رمز عبور باید ۴ رقمی باشد.

از این پس، هر زمان که از اپلیکیشن تلگرام خارج شوید و قصد اجرای دوباره آن را داشته باشید، مجبور به وارد کردن رمز عبور می‌شوید. ضمناً با استفاده از گزینه Auto-Lock هم می‌توانید مدت زمان مشخصی (بین ۱ دقیقه تا ۵ ساعت) را به‌عنوان زمان قفل شدن خودکار تلگرام تعیین کنید.

۷- تلگرام و امکان استفاده از چند دستگاه

یکی از ویژگی‌های پیام‌رسان تلگرام امکان تبادل گفتگو (چت) مابین چند دستگاه است. به معنای اینکه می‌توان یک گفتگو را در گوشی هوشمندخود آغاز کرده و آن را در کامپیوتر ادامه داد. این ویژگی جالب به هیچ وجه در واتس‌اپ وجود ندارد.

۸- جلوگیری از اضافه شدن ناخواسته به گروه‌ها

برای همه‌ی ما پیش آمده که در برخی مواقع و بدون اجازه ما را به گروه‌ها و یا کانال‌های مختلفی اضافه می‌کنند که کار شاید کار جالبی نباشد و دوست نداشته باشیم تا این اتفاق رخ دهد. برای حل این مشکل راه حل ساده‌ای وجود دارد.

ابتدا در بخش Settings گزینه Privacy and Security را لمس کنید. Groups را انتخاب کنید. ابن بخش به طور پیش‌فرض روی Everybody تنظیم شده است که می‌توانید آن را روی My Contacts تنظیم کنید تا فقط دوستان شما قادر به اضافه کردن شما به گروه‌های تلگرامی باشند. همچنین اگر تعدادی از دوستان و افراد لیست هنوز بدون اجازه، شما را به گروه‌های تلگرام اضافه می‌کنند می‌توانید در قسمت پایین لیست Never Allow تعریف کنید تا دوستانتان هم نتوانند شما را ناخواسته به گروه‌ها و کانال‌ها اضافه کنند.

۹- تغییر شماره تلفن در تلگرام

یکی‌دیگر از ترفندهای جالب تلگرام قابلیت تغییر شماره تلفنی است که با آن در تلگرام ثبت نام کرده‌اید. ممکن است بعد از مدتی کار با تلگرام مایل نباشید با تلفنی که ابتدا ثبت نام کرده‌اید در آن فعالیت کنید یا مثلا قصد واگذاری یا فروش خط تلفن‌تان را دارید یا سیم کارت جدید دیگری خریداری کرده‌اید و مایلید با آن شماره در تلگرام فعالیت کنید. تلگرام برای چنین مواقعی تنظیم کوچکی دارد که با آن می‌توانید طی چند مرحله کوتاه شماره ثبت‌شده در اکانت تلگرامی خود را تغییر دهید و تمام اطلاعات اکانت تلگرام خود را از قبیل چت‌ها، عکس‌ها و فیلم‌ها به شماره جدید انتقال دهید.
توجه کنید که با تغییر شماره تلفن در تلگرام، شماره قبلی شما به طور کلی از تلگرام حذف می‌شود. همچنین مخاطبین شما از شماره جدیدتان نیز باخبر می‌شوند و می‌توانند شماره‌تان را ببینند.

برای تغییر شماره تلفن در تلگرام، ابتدا تلگرام را باز کنید و وارد Settings شوید. در صفحه‌ای که ملاحظه می‌کنید، شماره تلفن شما مشخص است که باید آن را لمس کنید. حالا Change Number را لمس کنید. در صفحه‌ای که مشاهده می‌کنید باید شماره جدید را وارد کنید و سپس کد فعالسازی‌ را که تلگرام به شماره جدیدتان فرستاده وارد نمایید. ملاحظه می‌کنید که تلگرام شما روی شماره جدید به همراه تمام محتویات آن انتقال می‌یابد.

۱۰- تعیین زمان برای حذف خودکار تلگرام

self-destruct یا از بین رفتن خودکار، ویژگی دیگری‌است که امکان حذف اتوماتیک تلگرام را بعد از مدتی عدم استفاده فراهم می کند. وارد Settings شوید،گزینه‌ی privacy و گزینه‌ی Self-destruct به کاربران این امکان را می‌دهد تا به تلگرام اعلام کنند که به طور مثال اگر از تلگرام به مدت ۶ ماه استفاده نکردند، می‌تواند اکانت آن‌ها ‌را پاک کند.


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

دانلود رایگان برنامه ها و بازی های اندروید

  سیستم عامل اندروید پرکاربرترین سیستم عامل دیوایسهای هوشمند در میان کاربران ایرانی می باشد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *